Gender
Male

Heywood, Joseph L.

Biography

1 Aug. 1815–16 Oct. 1910. Merchant, postmaster, U.S. marshal, hatter, farmer, lawyer. Born in Grafton, Worcester Co., Massachusetts. Son of Benjamin Heywood and Hannah R. Leland. Moved to Illinois, spring 1838. Moved to Quincy, Adams Co., Illinois, fall 1839. Married Sarepta M. Blodgett. Engaged in mercantile business with brother-in-law Oliver Kimball, in Quincy. Baptized into Church of Jesus Christ of Latter-day Saints by Orson Hyde, Dec. 1842, in Nauvoo, Hancock Co., Illinois. Ordained an elder by Orson Pratt, Mar. 1844. Ordained a high priest and bishop by Heber C. Kimball, Brigham Young, and Parley P. Pratt, 8 Oct. 1844. Moved to Nauvoo, fall 1845. Admitted to Council of Fifty, 11 Jan. 1846. Among trustees of church chosen to dispose of church property in Nauvoo, 1846. Sworn into Council of Fifty, 1848. Migrated to Salt Lake Valley; arrived 19 Oct. 1848. Served as first bishop of Salt Lake City Seventeenth Ward for six years, beginning 22 Feb. 1849. Appointed postmaster of Salt Lake City, 1 Mar. 1849. Member of committee to draft constitution for provisional state of Deseret, 8 Mar. 1849. Elected surveyor of highways and magistrate, 12 Mar. 1849. Served mission to eastern U.S. with Edwin D. Woolley to purchase merchandise for church, fall 1849. Assisted John M. Bernhisel in securing territorial government in Utah. Appointed U.S. marshal for Utah Territory, 1851, 1855. Served colonizing mission to Salt Creek (later Nephi, Juab Co.), Utah Territory, spring 1851. Helped establish settlement in Carson Valley, Carson Co., Utah Territory (later in Nevada), spring 1855. Served colonizing mission to Washington, Washington Co., Utah Territory, fall 1861. Moved to New Harmony, Washington Co., spring 1863. Moved to Panguitch, Iron Co., Utah Territory, Feb. 1872. Ordained a patriarch by Brigham Young, 3 Feb. 1874, at St. George, Washington Co. Died in Panguitch.

Links